בעיות נפוצות במחשבי מקבוק וכיצד להתמודד עימן
ינואר 16, 2023

אם אי פעם היה לך מקבוק, אז אתה יודע שהם יכולים להיות אמינים להפליא. עם זאת, כמו כל המחשבים, עשויים להיות מקרים שבהם המקבוק שלך נתקל בבעיות. בפוסט זה בבלוג, נדון בכמה מהבעיות הנפוצות ביותר עם מחשבי מקבוק וכיצד להתמודד איתן.

מקלדת ומשטח עקיבה לא תקינים

אם מקלדת המקבוק ו/או משטח העקיבה שלך אינם פועלים, התיקון יחסית קל. התחל בבחירת "כיבוי" מהתפריט הנפתח. לאחר מכן הפעל מחדש את המחשב ובדוק אם הבעיה חוזרת על עצמה.

במקרים מסוימים, הבעיה יכולה לנבוע מכבל משטח עקיבה פגום – בעיה נפוצה בדגמי 13 אינץ' משנת 2015 – שעלולה לגרום לבעיות לסירוגין במקלדת ובמשטח העקיבה. זאת כמובן בעיה שמצריכה תיקון על-ידי איש מקצוע.

לחלופין, ניקוי משטח העקיבה של המקבוק שלך עשוי גם לעזור, שכן טביעות אצבע שמנוניות ופסולת אחרת עלולים לשבש את פעילותו.

בעיות טעינה

בעיות חשמליות הן בעיה מוכרת למדי עבור משתמשי מקבוק. אם הסוללה אינה נטענת, זה עשוי להיות קשה לזהות את הסיבה.

בדיקות ראשוניות שאתה יכול לעשות בעצמך:

  1. נסה לעדכן את הMacBook לגרסה העדכנית ביותר ובדוק אם זה פותר את הבעיה.
  2. הפעל מחדש את הMacbook שלך. תתפלא איך לפעמים זה מתקן את בעיית הטעינה שלו.
  3. בדוק שהמטען מחובר לשקע ולמחשב בצד השני. כמו כן, בדוק את כבל החשמל שלך לאיתור נזק. בדוק אם יש צליל כשאתה מחבר את המטען, אם לא, המקבוק שלך לא באמת נטען, ויתכן שאחד החיבורים אינו תקין. במקרה זה, מומלץ להשיג מטען חלופי לנסות לטעון איתו את המקבוק כדי להבין היכן הבעיה.
  4. בדוק שהתקע החשמלי בקיר תקין. חבר מכשיר חשמלי אחר לתקע זה ובדוק אם הוא עובד. אם עובד – זה אומר שהבעיה היא במטען או במקבוק עצמו.
  5. בדוק את שקע הטעינה של המקבוק עצמו ואת המתאם המתחבר אליו, מכיוון שהם עלולים להיות מכוסים באבק. אם הם אכן מלוכלכים, נתק את המטען משקע החשמל ונסה להשתמש במקלות אוזניים או במברשת שיניים (לא בשקע החשמלי שבקיר!) כדי לנסות בעדינות לנקות את הלכלוך מחיבורי הטעינה של המחשב.
  6. בדוק את המטען – אם המתאם שמתחבר למחשב נראה פגום באיזושהי צורה (במיוחד אם אחד הפינים נראה שבור או עקום), ככל הנראה שהמטען פגום ועליכם להחליף אותו בחדש.
  7. אפס את בקר ניהול המערכת (SMC). מדובר במערכת במקבוק שמספקת מתח ליציאות השונות במחשב ומטעינה את הסוללה.

בעיות תצוגה

בעיות תצוגה הן בעיה די נפוצה במחשבי מקבוק. הסיבה השכיחה ביותר לבעיות תצוגה היא השארת המחשב לפעול במשך זמן רב מידי. אם אתה נתקל במסך שגיאה, הקפד לרשום את השעה שבה זה התרחש והפעל מחדש את המחשב. דליפות זיכרון עלולות להתרחש אם המחשב שלך נשאר דלוק זמן רב מדי, מה שבתורו גורם ליישומים לייצר שגיאות בגישה לזיכרון. אם אתה חווה את הבעיה הזאת בתכיפות גבוהה, תצטרך לנקוט בצעדי מניעה שימנעו מהמחשב להגיע למצב כזה. בראש ובראשונה כדאי להגדיר כניסה למצב שינה (צריכת חשמל נמוכה) באופן אוטומטי כשאתה משאיר את המקבוק פועל אך ללא שימוש מעל ל 15-20 דקות, או כשאתה סוגר את מכסה המקבוק.

ביצועים איטיים

ביצועים איטיים הם בעיה נפוצה עבור משתמשי מקבוק, שכן היא יכולה להיגרם מגורמים שונים. זה יכול להיות בגלל זיכרון RAM בנפח נמוך מדי, תוכנות מיושנות ולא מעודכנות, ותוכנות רבות הפועלות ברקע. כדי לזהות את הסיבה להאטה, אתה יכול להשתמש בActivity Monitor  כדי לבדוק אם יש יישומים או תהליכים שמשתמשים בכוח מעבד רב מדי. אם אינך מוצא שם אשמים, ייתכן שכדאי לשדרג את זיכרון הRAM  של המקבוק שלך במידת האפשר. בנוסף, עליך לוודא שאינך משתמש בהתקנים חיצוניים שאינם תואמים למחשב שלך, ועליך לוודא כי מערכת ההפעלה מעודכנת לגרסה העדכנית ביותר.

התחממות יתר

גם התחממות יתר היא בעיה נפוצה עם מחשבי מקבוק. ישנם מספר דברים שעלולים לגרום למק שלך להתחמם יתר על המידה, החל מיישומים לא תקינים שגורמים למעבד לעבוד באינטנסיביות רבה ועד לפתחי אוורור חסומים. אם המקבוק שלך נוטה להתחמם יתר על המידה, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להתקין את AlDente Pro ולהפעיל את Heat Protection כך שהסוללה שלך תפסיק להיטען אוטומטית כשהיא מתחממת מדי.

בעיית התחממות יתר עלולה לנבוע גם מבעיות הקשורות למערכת ההפעלה וניתן לתקן אותן על ידי עדכון תוכנת ה macOS. כדי לעדכן את תוכנת מערכת ההפעלה, פתח את תפריט Apple ובחר "עדכון תוכנה".

זכור שהמחשב מייצר חום תוך כדי פעולתו, ולחום יש רק נתיב מילוט אחד. לכן, חשוב לוודא שלמקבוק שלך יש אוורור מתאים ושפתחי האוורור אינם חסומים ומלאים באבק.

 

לסיכום

מחשבי מקבוק הם עולם ומלואו. מחשבי אפל מתוכננים להחזיק מעמד יותר זמן ממחשבים ניידים מבוססי Windows, בזכות בנייה איכותית וקפדנית – ולמרות זאת, כמו כל מכשיר אלקטרוני, בשלב כזה או אחר צצה בעיה וחשוב לתת לה מענה מהיר ומקצועי – גם כדי לשמור על המכשיר וגם כדי לאפשר לכם להמשיך בשגרה ללא הפרעות ועיכובים. בדיוק מהסיבות הללו, "אורן מחשבים" מציעים לכם שירות תיקון מקבוק מקצועי בבית הלקוח. לפרטים נוספים ליחצו כאן: תיקון מקבוק

 

המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות אך פונה לשני המינים.